Sokan tapasztalják, hogy rémálmok zavarják meg az éjszakai pihenésüket, ami hosszú távon kimerültséghez, szorongáshoz és nappali koncentrációs zavarokhoz vezethet. Ilyenkor merülhet fel a kérdés: vajon segíthetnek-e a nyugtatók abban, hogy megszűnjenek ezek a zaklatott álmok és nyugodtabb legyen az alvás?
Mi okozza a gyakori rémálmokat?
A rémálmok hátterében gyakran pszichés okok állnak: stressz, szorongás, traumák, vagy akár egy túlzottan megterhelő nap. De kiválthatja őket bizonyos gyógyszerek mellékhatása, alváshiány, vagy éppen az alkoholfogyasztás is. Ha a rémálmok rendszeresek és zavarják az alvást, akkor már nem csak álmatlan éjszakák, hanem egészségügyi kockázatot jelentő alvászavar is fennállhat.
Mit csinálnak a nyugtatók pontosan?
A nyugtatók, vagy más néven szorongáscsökkentők, elsősorban az idegrendszer aktivitását tompítják. Gyakran alkalmazzák őket szorongásos zavarok, pánikrohamok, vagy álmatlanság kezelésére. A legismertebb csoport a benzodiazepinek, mint például a Frontin vagy a Rivotril. Ezek rövid távon valóban segíthetnek abban, hogy gyorsabban elaludjunk és nyugodtabban aludjunk, de csak orvosi javallatra tanácsos alkalmazni őket.
A medicalnews.hu oldalon elolvashatod, hogy mi a frontin hatása.
Segíthetnek a rémálmok ellen is?
Bizonyos esetekben igen. Ha a rémálmok hátterében szorongás, feszültség vagy poszttraumás stressz áll, akkor a nyugtatók csökkenthetik a nappali szorongásszintet, ami áttételesen nyugodtabb éjszakákat eredményezhet. Azonban ez nem mindenkinél működik így. Vannak, akiknél épp ellenkezőleg: egyes nyugtatók – különösen ha hosszú távon vagy túl nagy dózisban alkalmazzák – zavarhatják az alvás természetes ciklusát, így még élénkebb vagy furcsább álmokat okozhatnak.
Miért nem ajánlott kizárólag nyugtatókkal kezelni a problémát?
A nyugtatók nem szüntetik meg a rémálmok kiváltó okát, csak a tüneteket enyhítik. Ráadásul hozzászokás alakulhat ki, ami miatt idővel nagyobb adag kell ugyanahhoz a hatáshoz, vagy nehézséget okoz a gyógyszer elhagyása. Ezért ha a rémálmok gyakoriak és hosszú távon fennállnak, érdemes pszichológiai támogatást is igénybe venni, például relaxációs technikákat, kognitív viselkedésterápiát vagy álomnapló vezetését kipróbálni.
Tulajdonképpen van, amikor segíthetnek, de nem ez az elsődleges megoldás
A nyugtatók rövid távon valóban segíthetnek abban, hogy egy feszültebb időszakban jobban tudjunk aludni, és így csökkenjenek a rémálmok is. De hosszú távú megoldásként nem ajánlott kizárólag rájuk támaszkodni. Fontosabb megtalálni és kezelni a rémálmok mögött húzódó okokat, akár életmódbeli változtatásokkal, akár terápiás eszközökkel.
Ha úgy érzed, hogy a rémálmaid már a mindennapjaidra is hatással vannak, ne habozz segítséget kérni, van megoldás, és nem vagy egyedül ezzel a problémával.